Navigation Menu

Zapraszamy do kontaktu z biurem: informacja.ksiegowy@gazeta.pl


Zakładanie spółek


Zakładanie spółek jest procesem, który dla wielu osób może wydawać się czymś bardzo trudnym. Nic bardziej mylnego. Aktualnie spółkę z o.o. można zarejestrować przez Internet w systemie zwanym S24. Owa rejestracja trwa zaledwie 24 godziny i jest bardzo prosta.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by z takiej metody mogli skorzystać również przedsiębiorcy, którzy chcą zarejestrować spółkę jawną lub komandytową.


Kolejne udogodnienia w systemie S24 mają zostać wprowadzone już niebawem. Mianowicie, spółki założone w systemie S24 będą mogły wprowadzać zmiany do umowy spółki za pośrednictwem e-systemu. 

Do skorzystania z tej opcji niezbędny będzie bezpieczny podpis elektroniczny lub
podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Nie wystarczy tu zwykły podpis elektroniczny.Pierwszym krokiem w założeniu spółki jest sporządzenie jej umowy/statutu zwanego również aktem notarialnym.
 Znaleźć się w nim muszą następujące informacje:
  • Nazwa spółki
  • Imiona i nazwiska wspólników
  • Forma prawna prowadzenia działalności
  • Adres siedziby firmy
  • Przedmiot działalności określony na podstawie PKD


Drugim krokiem jest rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby tego dokonać, należy dokonać wpisu do tego rejestru wypełniając poprawnie niezbędne formularze oraz dołączając wymagane załączniki.


 Trzeci krok to pozyskanie numerów REGON oraz NIP, które są niezbędne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w formie spółki z o.o.
  

Czwartym krokiem jest zgłoszenie spółki jako płatnika podatku VAT.